Исторически музей
Историческият музей в Панагюрище е създаден на 20.01.1951 година и е утвърден с решение на Колегиума на Комитета по култура и изкуство от 27.12.1966 година. Той е научен и културно-просветен институт, осъществяващ опазването и съхраняването на паметниците на културата в община Панагюрище.
Общинска библиотека „Стоян Дринов“
Общинската библиотека е открита на 31.01.1970 година. Тя е втората по големина библиотека в област Пазарджик. Обособени са 6 отдела в самостоятелни звена: Заемна за възрастни; Отдел „Изкуство“; Справочен отдел; Заемна за деца; Читалня за деца; Комплектуване, автоматизация и обработка.
Библиотечният фонд включва 89 031 библиотечни документа, от които 84 978 книги, 1 870 периодични издания, съхранявани трайно в библиотеката. Годишно се абонират около 50 периодични издания. Библиотеката съхранява е едно ценно богатство от 200 тома старопечатна литература.
Театър Дом-паметник
Той е открит официално на 3.09.1977 година. Построен е по случай 100-годишнината от избухването на Априлското въстание. Той е духовен и културен център, в който се организират и провеждат многобройни културни събития, средище на културния живот в Панагюрище и домакин на различни културни прояви – театри, изложби, творчески срещи, училищни детски празници, юбилеи и тържества. Сцената на театъра респектира със своята внушителност. Театърът разполага с голяма зала с 540 места, камерна зала със 100 места, 4 гримьорни, 1 балетна зала, 1 изложбена зала и изложбено фоайе. Необходимо е осигуряването на сериозно финансиране за основен ремонт на Театър Дом-паметник, за което Община Панагюрище не спира да търси възможности да кандидатства с проекти по национални и европейски програми.
Читалищната мрежа в община Панагюрище
Тя включва 9 читалища:
Народно читалище „Виделина – 1865“, град Панагюрище;
Народно читалище „Свети Боян Княз Български – 2006“, град Панагюрище;
Народно читалище „Пробуда – 1872“, село Баня;
Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1927“, село Бъта;
Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий – 1912“, село Оборище;
Народно читалище „Ванчо Пашов – 1884“, село Поибрене;
Народно читалище „Искра – 1872“, село Попинци;
Народно читалище „Васил Левски – 1925“, село Елшица;
Народно читалище „Христо Ботев – 1927“, село Левски.
Всички те имат богата дейност, която е представена от самодейните състави – духов оркестър и смесен хор към читалището в град Панагюрище, младежки танцови състави за автентичен фолклор, певчески групи, състави за народни и модерни танци, театрални състави, инструментални състави и други.